Ainekset
4 dl kuohukermaa
1 dl Dansukker Hyytelösokeri Multia
100 g valkosuklaata
1 tl Dansukker Vaniljasokeria
Marinoidut mansikat
200 g tuoreita mansikoita
1 dl Dansukker Ruokokidesokeria tai Tummaa Muscovadosokeria
yhden limetin puristettu mehu
Ohjeet
Mittaa kerma ja hyytelösokeri Multi kattilaan. Kuumenna kiehuvaksi ja anna kiehua hiljalleen puoli minuuttia.
Paloittele joukkoon valkosuklaa ja anna sen sulaa sekoitellen. Mausta seos vaniljasokerilla.
Jaa liemi juomalaseihin tai jälkiruokakulhoihin. Anna jähmettyä jääkaapissa muutama tunti tai yön yli.
Paloittele mansikat ja sekoita joukkoon sokeri ja limettimehu. Anna mansikoiden maustua liemessä, kunnes pannacotta on tarjoiluvalmista.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Ihana mansikka-aika
Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo perinteinen täytekakku tai britakakku tai pyöräytä jälkiruoka.

Tee itse jäätelöä ja mehujäitä
Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.

Kesän paras ja helpoin jälkiruoka
Dansukker Hyytelösokeri Multin avulla valmistat herkullisen pannacottan eli italialaisen kermavanukkaan näppärästi ja nopeasti ilman liivatetta. Kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla.

Tee itse hilloa ja mehua
Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Mustikka on oiva piirakkamarja
Mustikka on sekä herkullinen että terveellinen marja, joka sopii monenlaisiin leivonnaisiin.

Puutarhan herukat ja karviaiset
Puutarhamarjoista loihdit maistuvat jälkiruoat, leivonnaiset, mehut, hillot ja hyytelöt.