Ainekset
5 dl kuohukermaa
1 kanelitanko
1 maustemitallinen jauhettua
kardemummaa
1 dl Dansukker Hyytelösokeri Multia
Kastike
½ l mansikoita
2 rkl Dansukker Ruokokidesokeria
2 tl rouhittua viherpippuria
Ohjeet
Mittaa kerma, kaneli ja kardemumma kattilaan, kuumenna kiehuvaksi ja keitä noin kaksi minuuttia. Sekoita hyytelösokeri Multi joukkoon, kuumenna uudelleen kiehuvaksi ja keitä puoli minuuttia. Siivilöi seos neljään annosmaljaan. Hyydytä jääkaapissa. Viipaloi mansikat ja sekoita ne kattilassa sokerin ja viherpippurin kanssa. Kiehauta. Tarjoa mansikat joko kuumina tai kylminä pannacottan lisänä.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Ihana mansikka-aika
Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo perinteinen täytekakku tai britakakku tai pyöräytä jälkiruoka.

Tee itse jäätelöä ja mehujäitä
Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.

Kesän paras ja helpoin jälkiruoka
Dansukker Hyytelösokeri Multin avulla valmistat herkullisen pannacottan eli italialaisen kermavanukkaan näppärästi ja nopeasti ilman liivatetta. Kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla.

Tee itse hilloa ja mehua
Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Mustikka on oiva piirakkamarja
Mustikka on sekä herkullinen että terveellinen marja, joka sopii monenlaisiin leivonnaisiin.

Puutarhan herukat ja karviaiset
Puutarhamarjoista loihdit maistuvat jälkiruoat, leivonnaiset, mehut, hillot ja hyytelöt.