Ainekset
2,5 dl maitoa
25 g hiivaa
1 tl suolaa
1 dl Dansukker Taloussokeria
2 tl hienonnettua kardemummaa
noin 7-8 dl vehnäjauhoja (noin 1/2 kg)
100 g margariinia
Täyte
pehmeää margariinia
Dansukker Kanelisokeria tai
kookoshiutaleita ja Dansukker Taloussokeria
Voiteluun
munaa
Koristeeksi
Dansukker Rapeaa raesokeria
(säilöttyjä kirsikoita)
Ohjeet
Murenna hiiva kädenlämpöiseen maitoon ja sekoita kunnes se on liuennut. Lisää suola, sokeri ja kardemumma. Sekoita joukkoon jauhoja sen verran, että saat paksun, vellimäisen seoksen. Vatkaa voimakkaasti, että taikina saa ilmaa, sillä se edistää sitkoverkoston muodostumista. Lisää loput jauhot ja viimeisenä pehmeä margariini. Alusta hyvin kunnes taikina irtoaa kulhon reunoista. Peitä astia muovikelmulla ja anna taikinan kohota kaksinkertaiseksi. Kohoaminen nopeutuu kun panet kulhon lämpimään veteen.
Vaivaa taikinaa kevyesti jauhotetulla leivinalustalla, niin saat ilmakuplat pois ja taikina kiinteytyy. Kaaviloi taikina 30 x 60 cm:n kokoiseksi levyksi. Levitä taikinalevylle pehmeää margariinia ja ripottele sille kanelisokeria tai kookoshiutaleita ja sokeria. Taita levy kolmeen osaan. Leikkaa taikinapyörällä tai terävällä veitsellä taikinasta noin 1 ½ cm:n levyisiä nauhoja. Kierrä nauha kevyelle kierteelle ja muodostele rinkilöiksi tai solmuiksi.
Anna leivonnaisten kohota. Voitele ne munalla ja ripottele pinnalle raesokeria. Solmupullien keskelle voi painaa puolikkaan säilöttyä kirsikkaa. Paista 225 asteessa 8-10 minuuttia.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Ihana mansikka-aika
Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo perinteinen täytekakku tai britakakku tai pyöräytä jälkiruoka.

Tee itse jäätelöä ja mehujäitä
Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.

Kesän paras ja helpoin jälkiruoka
Dansukker Hyytelösokeri Multin avulla valmistat herkullisen pannacottan eli italialaisen kermavanukkaan näppärästi ja nopeasti ilman liivatetta. Kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla.

Tee itse hilloa ja mehua
Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Mustikka on oiva piirakkamarja
Mustikka on sekä herkullinen että terveellinen marja, joka sopii monenlaisiin leivonnaisiin.

Puutarhan herukat ja karviaiset
Puutarhamarjoista loihdit maistuvat jälkiruoat, leivonnaiset, mehut, hillot ja hyytelöt.