Joulujäätelöä ja mausteista appelsiinisalaattia

Itse tehty jäätelö ja appelsiinisalaatti saavat mukavaa makua jouluisista mausteista.

4 annosta

PT1H

yli 5 tuntia

Arviot (3 kpl)

Arvioi resepti

Ainekset

Jäätelö
4 keltuaista
1 dl Dansukker Siro erikoishienoa sokeria
2 dl kevytranskankermaa
½ dl Dansukker Glukoosisiirappia
1 tl kanelia
½ tl jauhettua kardemummaa
1 maustemitta neilikkaa

Appelsiinisalaatti
4 appelsiinia
1 1/2 dl Dansukker Vaaleaa siirappia tai Vaaleaa Luomusiirappia
2 tl Dansukker Vaniljasokeria
2 kanelitankoa
2 mausteneilikkaa
1 tähtianis
1/2 punainen chili pieneksi paloiteltuna
1 dl pistaasipähkinöitä rouhittuna

Ohjeet

Vatkaa keltuaiset ja sokeri. Lisää ranskankerma, glukoosisiirappi ja mausteet. Siivilöi seos. Pane seos jäätelökoneeseen tai kaada vuokaan ja pakasta vähintään viisi tuntia. Sekoita pari kertaa pakastamisen aikana.

Sekoita siirappi, vaniljasokeri, kanelitangot, neilikat ja tähtianis kattilassa. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä 2–3 minuuttia. Lisää chili ja anna jäähtyä.

Kuori appelsiinit kalvottomiksi, leikkaa viipaleiksi ja puolita viipaleet. Pane palat mausteliemeen vähintään tunniksi.

Tarjoilu: jaa appelsiinipalat lautasille, annostele jäätelö viereen ja ripottele päälle rouhittua pistaasipähkinää.

Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Uuniomenat

Hurmaa omenoilla

Nautitaan syksystä ja monikäyttöisistä omenoista!

Omppu-chilihillo

Omppusato purkkiin!

Itse tehty omenahillo maistuu herkulliselta ja on helppo valmistaa. Omppuhillon voi myös maustaa omilla mielimausteilla.

Puolukka-vaniljahillo

Poimi pirteä puolukka!

Tänä syksynä metsissä on runsaasti puolukoita, joista valmistat perinteisen hillon sekä monet herkulliset leivonnaiset ja jälkiruoat.

Tee itse hilloa ja mehua

Tee itse hilloa ja mehua

Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Täytetyt kesäkurpitsat ja paprikat

Syksyn sadonkorjuu

Loppukesästä nautitaan oman kasvimaan maistuvasta vihannessadosta tai hyödynnetään kauppojen ja torien runsaan värikästä tarjontaa.

Suppilovahverohillo à la Marita

Sienimetsän antimet

Mitä hyvää aiot valmistaa sienisaaliistasi: keittoa, piirakkaa vai pikkelsiä?