Ainekset
75 voita tai margariinia
3 kananmunaa
2 dl Dansukker Tummaa Muscovadosokeria
¾ dl sokeroimatonta kaakaojauhetta
1 ½ dl vehnäjauhoja tai gluteenitonta jauhoseosta
2 rkl Dansukker Vaniljasokeria
2 tl leivinjauhetta
½ dl maitoa
Pinnalle
8–10 After Eight -suklaapalaa
Ohjeet
Sulata rasva kasarissa, jäähdytä hetki. Sekoita joukkoon sokeri ja munat sekä keskenään sekoitetut kuivat aineet ja maito.
Levitä taikina leivinpaperilla vuorattuun, halkaisijaltaan 22–24 cm:n irtopohjaiseen vuokaan.
Paista 175-asteisen uunin alimmalla ritilätasolla noin 20 minuuttia.
Irrota kakku vuoasta ja siirrä tarjoiluvadille. Laita vielä lämpimän kakun päälle After Eight -suklaat. Anna niiden sulaa.
Tarjoa seuraksi halutessasi vaniljajäätelöä tai kermavaahtoa.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Ihana mansikka-aika
Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo perinteinen täytekakku tai britakakku tai pyöräytä jälkiruoka.

Tee itse jäätelöä ja mehujäitä
Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.

Kesän paras ja helpoin jälkiruoka
Dansukker Hyytelösokeri Multin avulla valmistat herkullisen pannacottan eli italialaisen kermavanukkaan näppärästi ja nopeasti ilman liivatetta. Kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla.

Tee itse hilloa ja mehua
Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Mustikka on oiva piirakkamarja
Mustikka on sekä herkullinen että terveellinen marja, joka sopii monenlaisiin leivonnaisiin.

Puutarhan herukat ja karviaiset
Puutarhamarjoista loihdit maistuvat jälkiruoat, leivonnaiset, mehut, hillot ja hyytelöt.