Ainekset
3 kananmunaa
1 ½ dl täysmaitoa
1 ¼ dl vehnäjauhoja
1/2 tl suolaa
1 ½ rkl Dansukker Ruokokidesokeria
1 tl Dansukker Vaniljasokeria
2 rkl voita
Tarjoiluun
itse tehtyä mustikka-sitruunahilloa
Dansukker Vaaleaa Siirappia tai Vaaleaa Luomusiirappia
(maustamatonta jogurttia)
Ohjeet
1. Sekoita muut ainekset paitsi voi sauvasekoittimella tasaiseksi taikinaksi. Anna tekeytyä puoli tuntia jääkaapissa.
2. Lämmitä uuni 225-asteiseksi. Pane valurautapaistinpannu (halk. noin 24 cm) uuniin lämpiämään.
3. Ota paistinpannu uunista ja lisää voi. Kaada taikina pannuun ja paista uunin keskitasolla noin 20 minuuttia. Tarjoile heti hillon ja siirapin (sekä jogurtin) kera.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.
Ihana mansikka-aika
Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo täytekakku tai piirakka tai pyöräytä jälkiruoka tai jäätelö.
Helpot ja herkulliset jälkiruoat
Arki tai loma – kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla ja nauti elämästä!
Tee itse hilloa ja mehua
Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.
Tee itse jäätelöä ja mehujäitä
Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.
Raikkaat kesäjuomat
Tarjoile kesäkuumalla itse tehtyä vilvoittavaa juotavaa. Muista myös mocktailit!
Mainiot grillimarinadit ja mausteseokset
Herkullisilla marinadeilla syvennät tai korostat lihan ja kalan makua nopeasti ja helposti. Grillimarinadeissa sokeri ja siirappi pyöristävät vahvoja mausteita ja antavat karamellisoituessaan herkullista makua ja paistoväriä.