Tumma Siirappi (750 g:n muovipullo)

Siirappi sopii leivontaan ja ruoanlaittoon. Muovipulloon pakattu Tumma Siirappi on maultaan hieman voimakkaampaa kuin Tumma Siirappi kartonkitölkissä.

Arviot (0 kpl)

Arvioi resepti

Ainekset

Ohjeet

Dansukker Tumma Siirappi on voimakasarominen sokerisiirappi, joka sopii monipuolisesti leivontaan, jälkiruokiin ja ruokien maustamiseen.

Tumman Siirapin luonnollinen, vahva maku ja tumma väri ovat peräisin sokeriruo’osta. Se antaa makua ja mehevyyttä leivonnaisiin ja maustaa liha- ja kasvisruoat, kastikkeet ja marinadit.
Gluteeniton Tumma Siirappi sopii moneen. Kokeile ja käytä siirappia mm.
- piparkakkuihin
- maustekakkuihin ja muihin leivonnaisiin
- uuniomeniin ja omenapaistoksiin
- kaalikääryleisiin
- pata- ja laatikkoruokiin
- itämaisten ruokien maustamiseen
- lihakastikkeisiin ja -marinadeihin

750 g:n muovipulloon pakattu Tumma Siirappi on maultaan hieman voimakkaampaa kuin perinteinen Tumma Siirappi kartonkitölkissä. Läpinäkyvään muovipulloon on painettu desilitramitoitus annostelun helpottamiseksi. Korkin ansiosta siirapin käyttö on siistiä.

Ainekset: Juurikassokerisiirappi, ruokosokerisiirappi, suola

Ravintosisältö/100 g

Energiaa 1318 kJ/310 kcal
Rasvaa 0 g
- josta tyydyttynyttä 0 g
Hiilihydraattia 77 g
- josta sokereita 77 g
Proteiinia <0,5 g
Suolaa 0,94 g


Säilytys: Huoneenlämmössä. Jääkaapissa siirappi voi kiteytyä.

Muuntosuhde: 1 dl = 140 g / 100 g = 0,7 dl

Valmistettu Ruotsissa.

Pakkaus soveltuu muovipakkauskeräykseen.

Siirappia (sokerisiirappia) saadaan sekoittamalla erilaisia sivuvirtoja, joita saadaan valmistettaessa valkosokeria juurikas- tai ruokosokerista. Siirappi on jähmeä liuos, joka koostuu sokerista (sakkaroosista), rypälesokerista (glukoosista) ja hedelmäsokerista (fruktoosista). Eri sokerilajien yhdistelmä estää kiteytymisen. Korkea sokeripitoisuus (noin 80 %) takaa pitkän säilyvyysajan.

Siirapeissa on eri väri- ja makuvaihtoehtoja, joita saadaan sivuvirtoja eri tavoin sekoittamalla. Väri ja maku ovat pääasiassa peräisin pienistä määristä kivennäissuoloja ja muita yhdisteitä, joita sokerikasvit sisältävät luonnostaan. Joihinkin siirappeihin lisätään suolaa tuotteen maun säätämiseksi. Kullekin siirappilaadulle on oma käyttötarkoituksensa. Siirappi sopii erityisen hyvin leivontaan, mutta sitä käytetään myös makeisissa, jäätelössä, juomissa, jälkiruuissa ja ruoanvalmistuksessa.

Tumma Siirappi 750 g

Tutustu tummien sokerituotteiden houkutteleviin makumaailmoihin »

Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Britakakku

Ihana mansikka-aika

Mansikka taitaa olla kesän ykkösherkku. Popsi mansikoita sellaisenaan, leivo perinteinen täytekakku tai britakakku tai pyöräytä jälkiruoka.

Seljankukkamehujäät

Tee itse jäätelöä ja mehujäitä

Kesään kuuluu ehdottomasti samettinen jäätelö, jota on helppo tehdä myös itse. Raikkaat mehujäät maistuvat hellepäivänä.

Limettipannacotta

Kesän paras ja helpoin jälkiruoka

Dansukker Hyytelösokeri Multin avulla valmistat herkullisen pannacottan eli italialaisen kermavanukkaan näppärästi ja nopeasti ilman liivatetta. Kruunaa jälkiruoka kesän marjoilla.

Tee itse hilloa ja mehua

Tee itse hilloa ja mehua

Hillojen keittäminen on helppoa. Kasviperäisten Dansukker Hillosokereiden avulla työ on jo puoliksi tehty! Hyvän mehun saat höyryttämällä marjat mehustimessa tai keittämällä ne kattilassa. Katso parhaat vinkit ja ohjeet säilöntään.

Mökkiläisen mustikkapiiras

Mustikka on oiva piirakkamarja

Mustikka on sekä herkullinen että terveellinen marja, joka sopii monenlaisiin leivonnaisiin.

Herkullinen herukkapiirakka

Puutarhan herukat ja karviaiset

Puutarhamarjoista loihdit maistuvat jälkiruoat, leivonnaiset, mehut, hillot ja hyytelöt.